Cmentarze wojenne
Strona g艂贸wna | Odwiedzone cmentarze | Linki | 殴r贸d艂a | Mapa
 Cmentarz wojenny 381 na szlaku Frontu Wschodniego I wojny 艣wiatowej
autor: Jerzy Jasonek data: 2012-03-05 kategoria: artyku艂y

W dniu 26 marca by艂em w Wieliczce, wi臋c postanowi艂em odwiedzi膰 cmentarz wojenny nr 381, znajduj膮cy si臋 na cmentarzu komunalnym przy ulicy Pi艂sudskiego. Najpierw podjecha艂em z samego rana, zaraz przy bramie znajduje si臋 tablica informuj膮ca, 偶e cmentarz nr 381 jest obiektem na szlaku Frontu Wschodniego I wojny 艣wiatowej.

O tej inicjatywie s艂ysza艂em ju偶 kiedy艣 w telewizji, ale wygl膮da na to, 偶e jeste艣my ju偶 na etapie realizacji. Poszpera艂em w internecie i dowiedzia艂em si臋, 偶e za ma艂opolski odcinek szlaku odpowiedzialne jest PTTK Oddzia艂 Ziemie Tarnowskiej w Tarnowie i tam te偶 startuje szlak. Do oficjalnej strony projektu jeszcze trudno si臋 dokopa膰, wi臋c umieszczam linka.

Strona, podobnie jak i szlak nie jest jeszcze gotowa, ale mo偶emy ju偶 znale藕膰 na niej kilka istotnych informacji, dowiadujemy si臋 m.in. 偶e:

"Idea powstania szlaku narodzi艂a si臋 jesieni膮 ubieg艂ego roku w 艁odzi, podczas konwentu marsza艂k贸w o艣miu wojew贸dztw Polski (艂贸dzkie, warmi艅sko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, 艣wi臋tokrzyskie, lubelskie, ma艂opolskie i podkarpackie). W czasie tego spotkania zosta艂 podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia niniejszego szlaku - produktu turystycznego na skal臋 europejsk膮, kt贸ry by艂by dost臋pny dla turyst贸w z ca艂ej Europy, i nie tylko, na 100. rocznic臋 wybuchu "Wielkiej Wojny".

Ma艂opolska jako pierwsza podj臋艂a dzia艂ania zmierzaj膮ce do realizacji tego zamierzenia. Urz膮d Marsza艂kowski Wojew贸dztwa Ma艂opolskiego og艂osi艂 wiosn膮 2010 r. konkurs grantowy na realizacj臋 I etapu Szlaku. W wyniku konkursu zadanie zosta艂o powierzone Oddzia艂owi PTTK "Ziemi Tarnowskiej" w Tarnowie. Koordynatorem projektu zosta艂 Powiat Tarnowski, natomiast partnerem projektu Powiat Gorlicki. Powo艂ano r贸wnie偶 panel ekspert贸w, w sk艂adzie kt贸rego znale藕li si臋 historycy, przedstawiciele powiat贸w, instytucji kultury, przewodnicy turystyczni, urz臋dnicy.

W 2010 roku w ramach realizacji projektu podj臋to nast臋puj膮ce dzia艂ania:
inwentaryzacja obiekt贸w w terenie wraz z dokumentacj膮 fotograficzn膮 i pozycjonowaniem GPS;
opracowanie koncepcji przebiegu szlaku wraz z naniesieniem przebiegu szlaku na map臋;
opracowanie wizualizacji szlaku (logotyp, tablice informacyjne, drogowskazy);
promocja szlaku - organizacja konferencji po艂膮czonej z prezentacj膮 idei szlaku i obiekt贸w proponowanych do wpisania na szlak oraz organizacja wystawy fotograficznej - Sala Lustrzana Urz臋du Miasta Tarnowa - 13.10.2010 r.

W 2011 r. chcemy kontynuowa膰 prace przy szlaku, tak aby w 2014 roku powsta艂a atrakcja turystyczna na skal臋 europejsk膮. W ramach tegorocznych prac zak艂adamy oznakowanie wytypowanych obiekt贸w za pomoc膮 tablic informacyjnych oraz podj臋cie dzia艂a艅 promuj膮cych powstaj膮cy szlak tj. zrealizowanie wizyty studyjnej dla medi贸w zagranicznych oraz wydanie folderu promocyjnego.

Na szlaku znajd膮 si臋 najcenniejsze obiekty i miejsca, kt贸re s膮 niemymi 艣wiadkami wydarze艅 z lat 1914-1918, m.in. zbiory zgromadzone w muzeum w Gorlicach, pola bitew, Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Forty le偶膮ce na Szlaku Twierdzy Krak贸w itp. Teren Ma艂opolski usiany jest licznymi cmentarzami, na kt贸rych pochowano tysi膮ce 偶o艂nierzy r贸偶nej narodowo艣ci m.in. Austriak贸w, Niemc贸w, Czech贸w, S艂owak贸w, W臋gr贸w, Rosjan, Polak贸w, st膮d te偶 na szlak zostan膮 wpisane najwi臋ksze wojenne cmentarze Ma艂opolski.

Andrzej 艁abno
Prezes Zarz膮du Oddzia艂u PTTK
"Ziemi Tarnowskiej" w Tarnowie"

Na stronie znajdziemy jeszcze, folder z og贸lnymi informacjami o szlaku i schematyczn膮 mapk膮, logo projektu i opis trasy, brak jest niestety dok艂adnej mapy, nie ma na razie te偶 galerii, szlak ma by膰 uko艅czyny w roku 2014, wi臋c jeszcze troch臋 czasu jest na uzupe艂nienie tych wiadomo艣ci.

Przy bocznym wej艣ciu na cmentarz komunalny w Wieliczce, na rogu ulic Pi艂sudskiego i Czarnochowskiej jest drogowskaz szlaku kieruj膮cy na wzg贸rze Kaim - odleg艂o艣膰 3,5 km. Przy okazji odznaczania szlaku, przy kwaterze wojennej pojawi艂a si臋 tabliczka informuj膮ca o charakterze obiektu, ciekawe jak to wygl膮da na wzg贸rzu Kaim, jak tylko pogoda pozwoli to si臋 tam wybior臋, mam nadziej臋 偶e przy okazji pracy na szlakiem zrobi膮 te偶 jaki艣 remont obelisku na wzg贸rzu, bo niestety stan obecny jest fatalny.

Mam plan przjecha膰 na rowerze ca艂y ma艂opolski odcinek szlaku, ale to chyba nie w tym roku, bo nie wiem czy ca艂e oznakowanie jest ju偶 gotowe, w tym roku mo偶e pr贸ba od Wieliczki po Ska艂臋 a za rok dwa ju偶 ca艂y szlak.


>>> cofnij


Tw贸j komentarz

Imi臋 i nazwisko:
Adres e-mail:
Temat:
Komentarz (wysy艂any mailem do autora strony, nie pojawia si臋 nie stronie):

 Ostatnio odwiedzone
Gierczyce-Czy縴czka
Cmentarz nr 336 - Gierczyce-Czy偶yczka
(2013-11-10)
Gr阞osz體 <br>(cmentarz paraf.)
Cmentarz nr 250 - Gr臋bosz贸w
(cmentarz paraf.)
(2013-09-08)
Otfin體
Cmentarz nr 252 - Otfin贸w
(2013-09-08)
Miechowice Ma砮
Cmentarz nr 254 - Miechowice Ma艂e
(2013-09-08)
Wietrzychowice <br>(cm. paraf.)
Cmentarz nr 255 - Wietrzychowice
(cm. paraf.)
(2013-09-08)
www.cmentarze.jasonek.pl © Copyright 2008-2024 Jasonj Analiza ogl眃alno禼i witryny