Cmentarze wojenne
Strona g艂贸wna | Odwiedzone cmentarze | Linki | 殴r贸d艂a | Mapa
 Cmentarz wojenny z I wojny 墓聸wiatowej nr 368

Numer cmentarza: 368
Lokalizacja: Limanowa (Jab艂oniec) - okr脛聶g X Limanowa
Projektant: Gustaw Ludwig
Odwiedzony: 2008-11-21 - samochodem
Lokalizacja (gps): bd.
Cmentarz na mapie: zobacz


Dane
Pochowani: 161 Austriak贸w z 34 pu艂ku piechoty landwery, 10 pu艂ku piechoty honwedu, 34 pu艂ku strzelc贸w, 11 pu艂ku dragon贸w, 4, 9, 10, 13 pu艂ku huzar贸w, 45 pu艂ku armat polowych landwery, 212, 215 i 216 batalionu zapasowego landszturmu; 1 Niemiec z 219 pruskiego rezerwowego pu艂ku piechoty; 247 Rosjan z kaukaskiej dywizji gen. Dragomira i 10 dywizji kawalerii gen. Kellera.
Data 艣mierci:7-12 XII 1914

殴r贸d艂o danych:
R. Frodyma, Galicyjskie Cmentarze wojenne. Tom III. Brzesko - Bochnia - Limanowa, Pruszk贸w 1998.


Cmentarz nr 368 na wzg贸rzu Jab艂oniec w Limanowej. Jest to reprezentacyjny cmentarz okr臋gu X i jak twierdzi Roman Frodyma jeden z najwi臋kszych i najciekawszych architektonicznie cmentarzy w ca艂ej Galicji Zachodniej. Cmentarz powsta艂 po obu stronach drogi wiod膮cej do przysi贸艂ka Jab艂oniec w szczytowej partii wzg贸rza (Jab艂oniec - 560 m n.p.m.). Dojazd drog膮 w prawo od szosy Limanowa - Nowy S膮cz, przy szosie tabliczka. Cmentarz znajduje si臋 miejscu ostatnich pozycji obronnych wojsk rosyjskich w Limanowej, o kt贸re w grudniu 1914 roku stoczono krwawe boje. Przegrana bitwa o miasto za艂ama艂a ofensyw臋 rosyjk膮 i sta艂a si臋 symbolem bohaterstwa 偶贸艂nierzy austro-w臋gierskich.

Zaraz po bitwie limanowskiej za艂o偶ono pierwszy prowizoryczny cmentarz na wzg贸rzu. Misj臋 zbudowania reprezetancyjnego cmentarza powierzono Gustawowi Ludwigowi. Aby powi膮za膰 cmentarz z miastem zbudowano od strony Limanowej taras widokowy na kt贸rym znajduj臋 wysoki kamienny obelisk zwie艅czony krzy偶em malta艅skim. W okresie p贸藕niejszym tym tararie pochowano 偶o艂nierzy Armii Czerwonej.

Po drugiej stronie drogi znajduj臋 si臋 w艂a艣ciwy cmentarz otoczony kamiennym murem. Wej艣cie przez kute bramki znajduj膮ce si臋 po obu stronach kapliczki. Kapliczka b臋d膮ca jednocze艣nie elementem centralnym cmentarza, to mauzoleum p艂k hr. Othmara Muhra dow贸dcy 9 pu艂ku huzar贸w. Na kapliczce od strony wej艣cia znajduj臋 si臋 wsp贸艂czesna tabliczka, skr贸towo przedstawiaj膮ca histori臋 cmentarza. Kapliczka - mauzoleum ma kszta艂t o艣mioboku z kopu艂膮 pokryt膮 czerwon膮 dach贸wk膮, na kt贸rej szczycie znajduj臋 si臋 stylizowany krzy偶. Wewn膮trz kapliczki p艂yta z napisem w j臋zyku w臋gierskim:

„Pu艂kownik Othmar Muhr zmar艂 bohatersk膮 艣mierci膮 11 grudnia 1914 r. ”

Jak podaje Frodyma, szcz膮tki pu艂kownika przeniesiono do rodzinnego grobowca na W臋grzech w okresie mi臋dzywojennym. Na prawo od kapliczki znajduje si臋 pomnik zwie艅czony kul膮 zbudowany w miejscu 艣mierci p艂k Muhra. Na tabliach znajduj膮cyh si臋 na 艣cianach pominika napisy:

„W tym miejscu zgin膮艂 p艂k Othmar Muhr wraz ze swoimi walecznymi
huzarami 9 pu艂ku 11-12 XII 1914 ”
(w j臋zyku niemieckim),

„W dniach 11-12 XII 1914 polegli wraz Panem Pu艂kownikiem huzarzy drogiej krwi,
twardej pi臋艣ci. Ku czci w臋gierskiej, niemej wierno艣ci”
(po w臋giersku),

napis na trzeciej 艣cianie to nazwiska poleg艂ych huzar贸w. Autorem napisu w j臋zyku w臋gierskim jest 贸wczesny korespondent wojenny, znany pisarz w臋gierski Ferenc Molnar. Pozosta艂e nagrobki s膮 umieszczone na tarasach mi臋dzy kt贸rymi prowadz膮 wy艂o偶one betonowy p艂ytami 艣cie偶ki. Wyst臋puj膮 nagrobki na niskich cokolikach z ma艂ymi krzy偶ami austriackimi i rosyjskimi oraz nagrobki z wysokimi krzy偶ami betonowymi, kt贸rych lico stanowi膮 du偶e krzy偶e 偶eliwne typu austriackiego. Jak podaj臋 Frodyma podczas ostatniego remontu cmentarza pomieszano tabliczki na cokolikach, czego rezultatem jest np. widoczny na jednym z poni偶szych zdj臋膰, nagrobek z ma艂ym krzy偶em austriackim podpisany tabliczk膮 Russische KRIEGER. Poza murem cmentarza znajduje si臋 wysmuk艂y pominik postawiony w miejscu 艣mierci rotmistrza 9 pu艂ku huzar贸w - Leonarda hr. Thun Hohenstein. Pominik ufundowa艂a rodzina, a zaprojektowa艂 Gustaw Ludwig. Cmentarz jest pi臋knie po艂o偶ony, ze wzg贸rza rozci膮ga si臋 pi臋kna panaroma na okolice. Stan cmentarza bardzo dobry.




Tw贸j komentarz

Imi臋 i nazwisko:
Adres e-mail:
Temat:
Komentarz (wysy艂any mailem do autora strony, nie pojawia si臋 nie stronie):

 Ostatnio odwiedzone
Gierczyce-Czy縴czka
Cmentarz nr 336 - Gierczyce-Czy偶yczka
(2013-11-10)
Gr阞osz體 <br>(cmentarz paraf.)
Cmentarz nr 250 - Gr臋bosz贸w
(cmentarz paraf.)
(2013-09-08)
Otfin體
Cmentarz nr 252 - Otfin贸w
(2013-09-08)
Miechowice Ma砮
Cmentarz nr 254 - Miechowice Ma艂e
(2013-09-08)
Wietrzychowice <br>(cm. paraf.)
Cmentarz nr 255 - Wietrzychowice
(cm. paraf.)
(2013-09-08)
www.cmentarze.jasonek.pl © Copyright 2008-2024 Jasonj Analiza ogl眃alno禼i witryny