Cmentarze wojenne
Strona g艂贸wna | Odwiedzone cmentarze | Linki | 殴r贸d艂a | Mapa
 Cmentarz wojenny z I wojny 墓聸wiatowej nr 350

Numer cmentarza: 350
Lokalizacja: Nowy S膮cz (cm. komunalny) - okr脛聶g X Limanowa
Projektant: Gustaw Ludwig
Odwiedzony: 2008-07-23 - samochodem
Lokalizacja (gps): bd.
Cmentarz na mapie: zobacz


Dane
Pochowani: 905 Austriak贸w, 119 Niemc贸w, 252 Rosjan.
Data 艣mierci:bd.

殴r贸d艂o danych:
R. Frodyma, Galicyjskie Cmentarze wojenne. Tom III. Brzesko - Bochnia - Limanowa, Pruszk贸w 1998.


Cmentarz nr 350 w Nowym S膮czu znajduje si臋 na cmentarzu komunalnym. Ja wchodzi艂em od ul. Rejtana i kieruj膮c si臋 alejk膮 na wprost dotar艂em do obiektu.

By艂 to wielki reprezetacyjny cmentarz na wykonanie kt贸rego rozpisano konkurs, kt贸ry wygra艂 Gustaw Ludwig. Pierwotny kszta艂t cmentarza zosta艂 mocno zmieniony w latach 60-tych XX wieku, kiedy zmiejszono jego powierchni臋 o po艂ow臋 i zlikwidowano ca艂膮 kwater臋 niemieck膮. W pierwotnym kszta艂cie cmentarz mia艂 osobne, wydzielone kwatery dla 偶贸艂nierzy wszystkich trzech walcz膮cych armii. Obecnie jest to du偶y cmentarz na planie prostok膮ta, otoczony niskiem murkiem. Na wprost wej艣cia znajduj臋 si臋 pominik centralny w postaci wysokiego (15,5 m) kamiennego obelisku otoczonego p贸艂okr膮g艂膮 kolumnad膮 z daszkiem. Przed obeliskiem stoi bardzo 艂adna 4 metrowa figura rycerza-stra偶nika wspartego na mieczu (rze藕ba autorstwa Franza Mazura). W planie cz臋艣ci膮 pomnika centralnego mia艂 by膰 jeszcze wieniec z br膮zu, ale ze wzgl臋du na ograniczenia wojenne nigdy go nie zamontowano. Z tylu obelisku umieczono tablic臋 w j臋zyku niemieckim informuj膮ca o 12 cmentarza wojennych powsta艂ych na terenie powiatu nowos膮deckiego. Na mogi艂ach umieczonych w p贸艂okr臋gu za pomnikiem centralnym oraz rozrzuconych po reszcie powierzni cmentarza znajduj膮 si臋 niewielkie cokoliki, niekt贸re zwie艅czone ma艂ymi krzy偶ami betonowymi, a inne 偶eliwnymi krzy偶ami malta艅skimi. Na cokolikach znajduj膮 si臋 tabliczki imienne. Stan cmentarza dobry, pomnik centralny naprawd臋 robi wra偶enie, cho膰 na pewno szkoda, 偶e cmentarz nie zachowa艂 si臋 w oryginalnej wielko艣ci i architekturze.

Na prawo od cmentarza stoi pominik po艣wi臋cony pami臋ci 偶o艂nierzy radzieckich poleg艂y podczas wyzwalania S膮decczyzny, na jego licu znajduj臋 si臋 skrzy偶owany sierp i m艂ot. Gdzie艣 w pobli偶u znajduj膮 si臋 te偶 mogi艂y 偶o艂nierzy wrze艣nia 1939 roku, jednak tam ze wzgl臋du na padaj膮cy deszcz nie uda艂o mi si臋 dotrze膰.

Jak podaje Frodyma „Wielka liczba 偶o艂nierzy pochowanych na cmentarzu nr 350 i ich przynale偶no艣膰 do niemal wszystkich walcz膮cych na tym froncie jednostek trzech armii wynika z faktu, i偶 Nowy S膮cz jako du偶e miasto po艂o偶one w blisko teatru dzia艂a艅 (przej艣ciowo nawet w r臋kach rosyjskich), by艂 przez ca艂y okres wojny siedzib膮 licznych szpitali wojskowych, przez kt贸re przewin臋艂y si臋 tysi膮ce chorych i rannych; wielu z nich zmar艂o. Ca艂y spis jednostek, do kt贸rych nale偶eli polegli, licz ok. 200 pozycji i prawdopodnie nie jest jeszcze kompletny. ”.




Tw贸j komentarz

Imi臋 i nazwisko:
Adres e-mail:
Temat:
Komentarz (wysy艂any mailem do autora strony, nie pojawia si臋 nie stronie):

 Ostatnio odwiedzone
Gierczyce-Czy縴czka
Cmentarz nr 336 - Gierczyce-Czy偶yczka
(2013-11-10)
Gr阞osz體 <br>(cmentarz paraf.)
Cmentarz nr 250 - Gr臋bosz贸w
(cmentarz paraf.)
(2013-09-08)
Otfin體
Cmentarz nr 252 - Otfin贸w
(2013-09-08)
Miechowice Ma砮
Cmentarz nr 254 - Miechowice Ma艂e
(2013-09-08)
Wietrzychowice <br>(cm. paraf.)
Cmentarz nr 255 - Wietrzychowice
(cm. paraf.)
(2013-09-08)
www.cmentarze.jasonek.pl © Copyright 2008-2024 Jasonj Analiza ogl眃alno禼i witryny