Cmentarze wojenne
Strona g艂贸wna | Odwiedzone cmentarze | Linki | 殴r贸d艂a | Mapa
 Cmentarz wojenny z I wojny 墓聸wiatowej nr 320

Numer cmentarza: 320
Lokalizacja: Niedary (prywatna posesja) - okr脛聶g IX Bochnia
Projektant: Franz Stark
Odwiedzony: 2009-04-26 - rowerem
Lokalizacja (gps): 50掳07′11,4 N; 20掳30′24,1 E
Cmentarz na mapie: zobacz


Dane
Pochowani: 69 Rosjan z 42 pu艂ku piechoty.
Data 艣mierci:1914

殴r贸d艂o danych:
R. Frodyma, Galicyjskie Cmentarze wojenne. Tom III. Brzesko - Bochnia - Limanowa, Pruszk贸w 1998.


Cmentarz nr 320 w Niedarach znajduj臋 si臋 na terenie prywatnej posesji. Jad膮c drog膮 od strony Niepo艂omic do Szczurowy, przed mostem na Rabie (ju偶 przed samym wjazdem do Uj艣cia Solnego) nale偶y skr臋ci膰 w lewo. Oko艂o 100 metr贸w od mostu znajduj臋 si臋 bia艂y dom, kryty czerwon膮 blach膮 w tyle widoczne zabudowania gospodarcze. Cmentarz z drogi praktycznie niewidoczny. Po wej艣ciu na posesj臋 po prawej stronie od bramy wida膰 poro艣ni臋ty drzewami i krzewami teren - to w艂a艣nie jest cmentarz.

Wej艣膰 na sam cmentarz trzeba od strony ogrodzenia posesji przez bramk臋 w ogrodzeniu cmentarza - jest to przerwa w zbudowanym z rur ogrodzeniu. Ca艂y cmentarz jest bardzo mocno zaro艣ni臋ty, przedzieraj膮c si臋 przez krzewy docierami najpierw do dwuramiennego kutego krzy偶a 偶pr臋towego. Kilka metr贸w dalej kolejny krzy偶 pr臋towy, a raczej to co z niego pozosta艂o. W ko艅cu dochodzimy do centralnych element贸w cmetarza, kt贸re stanowi du偶y betony krzy偶 na kt贸rego lico na艂o偶ony jest dwuramienny krzy偶 偶eliwny, na krzy偶u data 1914. Po obu stronach krzy偶a betonowego, w naro偶nikach cmentarza, znajduj膮 si臋 betonowe s艂upy zwie艅czone stelami na kt贸rych umieszczone s膮 ma艂e 偶eliwne krzy偶e dwuramienne, na wz贸r rosyjski (na tym cmentarzu le偶膮 wy艂膮cznie 偶o艂nierze rosyjscy) na obu data 1914. Jeden z tych ma艂y krzy偶y oderwany od s艂upa stoi lu藕no. Poni偶ej krzy偶a betonowego dwa betonowe nagrobki, z niewielkimi, betonowymi, dwuramiennymi krzy偶ami. Cmentarz w stanie kiepskim, zdecydowanie za bardzo poro艣ni臋ty drzewami i krzewami, a przez to s艂abo widoczny i trudno dost臋pny.

Cmentarz odwiedzi艂em ponownie w kwietniu 2009, cz臋艣膰 drzew i g臋stych krzew贸w zosta艂a wyci臋ta, cmentarz mo偶na zobaczy膰 zza ogrodzenia, widoczny jest te偶 z wa艂u przeciwpowodziowego na Rabie. Na teren posesji nie wchodzi艂em, ale jest wyra藕nie lepiej ni偶 rok temu, cmentarz du偶o 艂atwiej zlokalizowa膰 i mo偶na go bez przeszk贸d obejrze膰, remont jednak zdecydowanie by si臋 przyda艂.




Tw贸j komentarz

Imi臋 i nazwisko:
Adres e-mail:
Temat:
Komentarz (wysy艂any mailem do autora strony, nie pojawia si臋 nie stronie):

 Ostatnio odwiedzone
Gierczyce-Czy縴czka
Cmentarz nr 336 - Gierczyce-Czy偶yczka
(2013-11-10)
Gr阞osz體 <br>(cmentarz paraf.)
Cmentarz nr 250 - Gr臋bosz贸w
(cmentarz paraf.)
(2013-09-08)
Otfin體
Cmentarz nr 252 - Otfin贸w
(2013-09-08)
Miechowice Ma砮
Cmentarz nr 254 - Miechowice Ma艂e
(2013-09-08)
Wietrzychowice <br>(cm. paraf.)
Cmentarz nr 255 - Wietrzychowice
(cm. paraf.)
(2013-09-08)
www.cmentarze.jasonek.pl © Copyright 2008-2024 Jasonj Analiza ogl眃alno禼i witryny