Cmentarze wojenne
Strona g艂贸wna | Odwiedzone cmentarze | Linki | 殴r贸d艂a | Mapa
 Cmentarz wojenny z I wojny 墓聸wiatowej nr 202

Numer cmentarza: 202
Lokalizacja: Tarn贸w - okr脛聶g VI Tarn贸w
Projektant: bd.
Odwiedzony: 2011-06-05 - rowerem
Lokalizacja (gps): 50掳01′32,1 N; 20掳59′48,8 E
Cmentarz na mapie: zobacz


Dane
Pochowani: Austriacy: 680; Niemcy: 9; Rosjanie: 796; 艂膮cznie 1485, znanych 682, nieznanych 803
Data 艣mierci:od pocz膮tku wojny do 25 maja 1915 roku

殴r贸d艂o danych:
J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poleg艂ych i zmar艂ych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 2, Tarn贸w : Muzeum Okr臋gowe, 2003.


Cmentarz 202 w Tarnowie zosta艂 zniszczony przez w艂adze komunistyczne w latach 60-tych XX, przez lata nie by艂o po nim 偶adnego 艣ladu. Obecnie w miejscu dawnego cmentarza postawiono pomnik wzorowany na projekcie z 1916 roku.

Cmentarz znajduj臋 si臋 pomi臋dzy ulicami Starod膮dbrowsk膮 i M.B. Fatimskiej w pobli偶u skrzy偶owania tej ulicy z ulicami Krzysk膮 i Szpitaln膮, gdy by艂em w tym miejscu w czerwcu 2011 roku natrafi艂em na tabliczk臋 z napisem "Cmentarz wojenny - zakaz wyprowadzania ps贸w", wysypan膮 kamyczkami alejk臋 i nowiutki pomnik zrobiony wed艂ug szkic贸w z 1916 roku. Na pobliskich drzewach wyznaczaj膮cych uk艂ad alejek na pierwtonym za艂o偶eniu wisia艂y plakaty zrobione prawdopodnie w ramach jakie艣 akcji szkolnej informuj膮ce o losach tego obiektu, kt贸ry na lata zosta艂 wymazany z krajobrazu miasta. Poni偶ej cytat ze strony Pana Miros艂awa 艁opaty z przed kilku lat, kiedy to w tym miejscu nie by艂o 偶adnych 艣lad贸w, wskazuj膮cych 偶e mie艣ci si臋 tu cmentarz wojenny:

"Obiekt posiada艂 wystr贸j architektoniczny w postaci ogrodzenia 偶ywop艂otem, pomnika w formie pomnika z kamienia (prawdopodobnie w formie krzy偶a) i nagrobk贸w z 偶eliwnymi krzy偶ami zaopatrzonymi w emaliowane tabliczki. Wi臋kszo艣膰 tych element贸w by艂a jeszcze zachowana i dobrze widoczna w 1938 roku, w stanie kt贸ry pozwala艂 jednoznacznie zakwalifikowa膰 ten obiekt jako cmentarz wojskowy. 艢wiadczy o tym wycinek map WIG prezentowany obok – cmentarz nr 202 jest na nim zaznaczony znaczkiem charakterystycznym dla cmentarzy wojskowych. Tak wi臋c dewastacja obiektu nast膮pi艂a niew膮tpliwie w latach powojennych.

Dewastacja – poniewa偶 nic nie wskazuje na to 偶e dokonano ekshumacji pochowanych na tym cmentarzu 偶o艂nierzy na inne miejsce, mimo 偶e takie sugestie pojawiaj膮 si臋 w popularnych opracowaniach typu przewodnikowego. Usuni臋to bowiem tylko z terenu widoczne elementy architektury, za艣 polegli nadal spoczywaj膮 w swoich grobach. Tak wi臋c, dzisiaj ju偶 niewiele wskazuje 偶e jest to miejsce wiecznego spoczynku 偶o艂nierzy I wojny 艣wiatowej – po艣redni膮 wskaz贸wk膮 艣wiadomo艣ci tego faktu w艣r贸d mieszka艅c贸w Tarnowa jest niezaj臋cie terenu poch贸wk贸w, bardzo atrakcyjnego pod wzgl臋dem lokalizacji pod budownictwo mieszkalne ale przekszta艂cenie obiektu w „skwer”, oraz zapalane tutaj przez starszych mieszka艅c贸w w dniu 1 listopada znicze. Pozosta艂o艣ci膮 oryginalnych element贸w wystroju zdaj膮 si臋 by膰 robinie akacjowe nasadzone w ten spos贸b 偶e tworz膮 alej臋 na osi p贸艂noc – po艂udnie (fot. obok) i drug膮 mniej widoczn膮 na osi wsch贸d zach贸d. Wed艂ug zachowanego planu archiwalnego cmentarza na przeci臋ciu alejek znajdowa艂 si臋 placyk z wy偶ej opisanym pomnikiem. " cytat 聽ze strony www.cmentarze.gorlice.net

Gdy jecha艂em do Tarnowa i mia艂em zamiar odwiedzi膰 to miejsce, spodziewa艂 si臋 w艂asnie zasta膰 go w takim stanie jak w opisie 艁opaty, na temat cmentarza 202 przeczyta艂em kilka opracowa艅 w kt贸rych opisywano losy zniszczenia tego obiektu. Gdy zobaczy艂em oznaczony plac z pomnikiem by艂em pozytywnie zaskoczony, co prawda po powrocie poszuka艂em w sieci i od razu nastrafi艂em na fal臋 krytyki tego co zrobiono na terenie cmentarza 202, a w szczeg贸lno艣ci na mocn膮 krytyk臋 wykonania pomnika, mimo to uwa偶am, 偶e na pewno jest jaki艣 post臋p i miejsce spoczynku tak wielu 偶o艂nierzy zosta艂o w jaki艣 spos贸b oznaczone i przypomnianie mieszka艅com Tarnowa.




Tw贸j komentarz

Imi臋 i nazwisko:
Adres e-mail:
Temat:
Komentarz (wysy艂any mailem do autora strony, nie pojawia si臋 nie stronie):

 Ostatnio odwiedzone
Gierczyce-Czy縴czka
Cmentarz nr 336 - Gierczyce-Czy偶yczka
(2013-11-10)
Gr阞osz體 <br>(cmentarz paraf.)
Cmentarz nr 250 - Gr臋bosz贸w
(cmentarz paraf.)
(2013-09-08)
Otfin體
Cmentarz nr 252 - Otfin贸w
(2013-09-08)
Miechowice Ma砮
Cmentarz nr 254 - Miechowice Ma艂e
(2013-09-08)
Wietrzychowice <br>(cm. paraf.)
Cmentarz nr 255 - Wietrzychowice
(cm. paraf.)
(2013-09-08)
www.cmentarze.jasonek.pl © Copyright 2008-2024 Jasonj Analiza ogl眃alno禼i witryny